Favori İkili Hoodie ile Sweatshirt Arasındaki Farklar

Hem bahar hem de kış aylarında hemen herkesin spor ve günlük kombinlerinde favorisi olan iki üst giyim vardır; hoodie ve sweatshirt. Evet, iki üst giyim diyoruz çünkü bilinen aksine bunlar iki farklı tasarımdır. Ne var ki bu terimler bazen birbirlerine yerine kullanılan bazen de birbirleriyle sıkça karıştırılan isimlerdir. Peki hoodie ne demek? Sweatshirt’ten farkı ne? İkisini ayıran temel özellikler neler? Bu içeriğimizde bu soruların cevabı ve çok daha fazlası seni bekliyor!

Hoodie Ne Demek?

Geçtiğimiz kış ve bahar sezonunda neredeyse bir hoodie çılgınlığı yaşadık. Artık spor stilin dışına taşıp etek ve elbiselerle de sıklıkla kombinlenen bir parçaya dönüşen bu ürün grubunu hemen her tarzda gördük. Bu da doğal olarak hoodie’yi daha yakından tanıma ihtiyacını doğurdu. Örneğin “hoodie ne demek?”, en çok sorulan sorulardan biri oldu. Biz de hoodie – sweatshirt farkını irdelerken buradan başlamak istedik.

Hoodie’nin anlamını öğrenmek için önce bu kelimeyi bölmemiz gerek. Bu sözcük İngilizce’de kapüşon anlamına gelen “hood” ile “ie” işaret ekinin birleşmesinden oluşur. Aslında tam karşılığı “kapüşonlu”dur. Sweatshirt ürünlerine tasarım bakımından çok benzediği için genellikle kapüşonlu sweatshirt olarak tarif edilir. Biz de sıkça hoodie yerine bu kelime öbeğini kullanırız.

Bugün günümüzün en popüler kıyafetlerinden biri olarak modaya yeni uyum sağlamış gibi görünse de kökleri 12. Yüzyıla kadar uzanır. Ortaçağ’da keşişlerin giydiği pelerin, hoodie’nin atası diyebiliriz. Daha yakın tarihe geldiğimizde ise 1930’lu yıllarda işçiler için tasarlanmış koruyucu bir giysi olduğunu görürüz. İlk kez Champion tarafından modernleştirilen bu kıyafetler, 1980’li yıllara geldiğimizde hip – hop kültürünün sahiplenmesiyle birlikte hızla popüler oldu. Dönemin şarkıcılarının sokak stillerinde, spor giyimlerinde ve hatta kliplerinde gördüğümüz hoodie modelleri; bir anda genç kitlenin vazgeçilmezi oldu. Bugünkü konumuna baktığımızda, 90’lar bu yana dinmeyen bir rüzgarla kombinlerde yer almaya devam ediyor.

Sweatshirt Nedir?

Kış ve bahar aylarıyla özdeşleşmesine rağmen yükselen popülaritesiyle bir kıyafet artık mevsimsiz hale geldi. Kadınlarda mini eteklerden şortlara, erkeklerde ise hemen her tarzla bütünleşen bir giysi bu. Evet sweatshirt’ten bahsediyoruz. Trend kodları sweatshirt için geçtiğimiz sezon yeniden oluşturuldu. Artık sadece sportif ve günlük kombinleri değil klasik görünümleri de tamamlayan sweatshirt, çoktan zamansız bir parça oldu bile.

Peki nedir sweatshirt’ün kelime karşılığı nedir? Nasıl popüler oldu? Bu sorulara cevap bulmak için 1930’lu yıllara gitmemiz gerek. Bu yıllarda sporcuların kendilerini terleten giysileri tanımlamak için kullandıkları sweatshirt, “sweat” yani Türkçe karşılığı olan “ter” kelimesi ile bir üst giyimi ifade eden tişört kelimelerinin birleşiminden meydana gelir. Sporcuların spor boyunca vücutlarını sıcak tutmalarını ve terlemelerini sağlayan bu kıyafetler, daha sonra ABD’de öğrenciler tarafından da giyilmeye başlandı. 1980’li yıllara gelindiğinde okulların logolarının basıldığı modeller, hızla günlük hayata girdi. Günümüzde kendine has bir nostaljisi olan sweatshirt modelleri, güncel moda anlayışıyla yeniden tasarlanmış seçeneklerle çoğaldı. Bugün pek çok farklı tasarım alternatifi ile üst giyimde rahat kombinler arayanların favorilerinden biri.

Hoodie – Sweatshirt Farkı

Günlük giyimin hem erkek hem de kadınlar için vazgeçilmezi haline gelen hoodie ve sweatshirt, birbirlerine çok benzemelerine karşın bazı yönleriyle ayrılırlar. Bunları birkaç temel başlıkta aşağıdaki gibi inceleyebiliriz:

Kapüşon: İkisi arasındaki en temel fark kapüşondur. Hatta hoodie, kapüşonlu bir sweatshirt olarak da tanımlanır. Sweatshirt’lerde ise kapüşon özelliği yoktur.
Tasarım: Hoodie’ler, genellikle sweatshirt’lere göre daha geniş bir kesime sahiptir. Bunun nedeni, kapüşonun ekstra kumaşla daha hacimli hale getirilmesidir. Aynı zamanda bu ürünlerin tasarımlarında genellikle kanguru cep adı verilen kocaman bir ön cep bulunur. Bu da iki tasarım arasındaki en büyük farklardan biridir.
Kumaş: Her ikisi de genellikle aynı kumaştan yapılsa da hoodie’lerin kapüşon ve kanguru cep kısımları için daha fazla kumaşa ihtiyaç vardır. Bu nedenle daha kalın ve ağır kumaşlara sahiplerdir.
Kullanım amacı: Sweatshirt’ler genellikle spor veya rahat giyim amaçlı kullanılırken, hoodie’ler daha çok sokak modası ve günlük kullanım için tercih edilir. Kapüşon özelliği, onları soğuk havalarda daha işlevsel hale getirir.
Stil: Sweatshirt’ler genellikle daha minimalist bir tasarıma sahiptir ve grafik baskılar veya marka logosu gibi detaylarla süslenir. Hoodie’ler ise, genellikle daha gösterişli bir tasarıma sahip olabilirler ve baskılar veya nakışlar gibi daha karmaşık ayrıntılar içerebilirler.